Press "Enter" to skip to content

Božské Miláno

Takové italské městečko

Prstem na mapě najdete Miláno v severní části Apeninského poloostrova, směrem na západ spadající pod oblast Lombardie. Přestože město leží v nížině, na severu se nacházejí Alpy, stejně tak hranice se Švýcarskem a neméně známe švýcarské městečko Lugano. Městem protékají menší řeky – Olona na západě, Lambro a Sevesi na východě. Rovněž tu najdete i systém propojených kanálů – Naviglio.

Milánský rozkvět

Miláno je nejen světovým centrem módy a designu, ale také významným světovým finančním centrem. Sídlo tu má samotná Borsa Italiana – hlavní italská burza. Ve městě se nachází avantgardní průmyslová čtvrť, kde sídlí vícero bank a neméně slavné firmy, o kterých jse již určitě slyšeli. Zmiňme například Banca Intesa, Bugatti, Pirelli či automobilku Alfa Romeo. Sídlí tu, samozřejmě, designérské firmy zvučných jmen, jako Giorgio Armani, Prada a slavná dvojce Dolce & Gabbana.

Po stopách historie

I tady si své odbyli Kelti, takže jim můžeme poděkovat za tento průmyslově-nákupní ráj. Předpokládaný odhad vzniku Milána, původním jménem Medilanum – v překladě město uprostřed roviny, byl okolo roku 600 př.n.l. Ve 4. století, v časech biskupa sv. Ambrože a císaře Theodosia I. bylo Miláno hlavním městem Západořímské říše a druhým největším městem v Evropě. Zažilo několik vpádů a nadvlád, počínajíc hunským králem Atillou až po rakouské Habsburky, když se nakonec stalo součástí Sardinského království, později přetransformovaného na Italské království.

Kulturní duch města

Pokud je pro vás Miláno jen synonymem města módy, jste na omylu. Miláno nabízí ještě mnohem víc, než bezduchý celodenní shopping designerských domů. I když i ten stojí rozhodně za řeč.

Nezanedbatelnými jsou i historické památky, muzea a divadla. Neměli byste vynechat například Milánský dům alias Duomo, kterému právem připadá přízvisko největší katedrály na světe se sbírkou mramorových soch. Také Kostel Santa Maria delle Grazie, kde najdete světoznámý obraz Poslední večeře v životní velikosti. Nevadí, že ke křesťanství nemáte blízko, historie je historie a přispívá k poznání lidstva. Kromě toho tu najdete mnohé jiné baziliky, stejně tak i renesanční hrad rodu Sforzů, postavený Francescem Sforzem s galérií obrazů. Pokud jste kulturní typ, vaše choutky uspokojíte v muzeích, případně prohlídkou slavného divadla La Scala v italském znění Teatro alla Scala.