Press "Enter" to skip to content

Centralní Thajsko

Ayutthaya

Další velké město Ayutthaya, které se v roce 1350 stalo městem královským nemělo takové štěstí a nebylo ponecháno svému osudu jako Sukhothai. Do jeho osudu bylo v roce 1767 násilně zasaženo Barmánci, kteří ho vyplenili a rozbourali. Z nádherného města plného chrámových komplexů a sošek buddhů zbyly pouze zříceniny. Ayutthaya leží asi 76 km od Bangkoku a v současnosti ho obývá asi 40 000 obyvatel. Není pobytovou destinací, návštěvníci sem přijíždějí pouze na jednodenní výlety obdivovat dávnou krásu starých chrámů a paláců. Pro návštěvníky je zajištěna pravidelná autobusová doprava z Bangkoku nebo výletní lodí. Oba druhy dopravy je možno kombinovat.

Ayutthaya nabízí svým návštěvníkům řadu pozoruhodných zážitků, například Chankasem Palace, který byl za obležení Barmánců rozbourán, ale v 19. století ho dal král Mongkut přestavět a dál ho používal jako svou rezidenci při pobytu v Ayutthaye. Návštěvníci mohou také obdivovat nádobí, zbraně a další královské předměty. Dalším lákadlem jsou historická muzea, která popisují dějiny města a jeho obyvatel.

V okolí historického města můžeme nalézt další zajímavé objekty, které stojí za návštěvu. Bang Pa In je letní královské sídlo, které se nachází asi 18 km od Ayutthaye. Zajímavé je, že je to ostrovní palác, který leží v řece Chao Phraya a je vystavěn v tradičním thajském slohu. O jeho oblibě svědčí fakt, že jeho prohlídka je automatickou součástí všech nabídek fakultativních výletů. Dalším oblíbeným cílem je Lopburi, které se nachází 77 km od Ayutthaye a je snadno dostupné autobusem nebo vlakem. Je jedním z dalších starých královských měst, jehož historie sahá do 10. století. Najdeme zde zříceniny paláců a chrámů, mezi jejichž stálé obyvatele patří opice, které baví příchozí turisty a žádají po nich potravu. Hlavní dominantou města jsou 3 věže – symboly buddhistických bohů  BrahmyVišny a Šivy, kteří vystupují jako Stvořitel, Udržovatel a Ničitel.


Bangkok

Dnešní thajská metropole Bangkok je průmyslové centrum se vším všudy. Město je velmi rušné a moderní, ale za jeho branami se při pohledu na plantáže, džungli a hory jakoby pomyslně vracíme o několik staletí zpátky. Zejména při hranicích s Barmou (Myanmarem) je příroda divoká a lidé se v této části moc nezabydlují. Místní obyvatelé nepoužívají název Bangkok, označují ho jako Krunghtep, tedy „Město andělů“.


Thajská metropole čítá kolem 8 milionů obyvatel a můžeme v ní najít spoustu zajímavostí. Mezi největší kulturní zážitky patří královský palác Wat Phra Keo, který se nachází v historické části Bangkoku. Je to nejpopulárnější památka v celém Thajsku, jejíž součástí je chrám Smaragdového Buddhy. Turisté jsou oprávněni vstoupit dovnitř pouze v dlouhých rukávech a nohavicích, nejsou povoleny ani otevřené sandále. Přehozy a uzavřené boty je možno si vypůjčit u vchodu do chrámu. Se zakoupenou vstupenkou je možné si také prohlédnout královskou sbírku mincí a je povolen také vstup do paláce, vybudovaného ze vzácného teakového dřeva, který dosahuje největších rozměrů na světě.

Čtvrť Thonburi

Zajímavou zkušeností je výlet do čtvrti Thonburi, kde dodnes funguje systém vodních kanálů, které slouží k přepravě jak osob, tak zboží. Pro návštěvníky jsou zde k dispozici motorové čluny. Dalším možným tipem na výlet je chrám Wat Arun, po něž je typická téměř 80m dlouhá věž bohatě dekorovaná porcelánem a sklíčky různých barev. Je nazýván „Chrámem ranních červánků“.

Dále zde najdeme Národní muzeum s různými artefakty z jednotlivých období thajské historie, nejstarší chrám v Bangkoku, který dnes slouží jako masážní škola, a další zajímavá místa. Bangkok je rušné a živoucí město, což znamená, že o zábavu a volný čas je zde postaráno.

Restaurace, bary a možnosti ubytování jsou zde také na každém rohu.


Most přes řeku Kwai

Velmi známou turistickou atrakcí, možná nejznámější z celého Thajska, která se nachází ve městě Kanchana-Buri (asi 130 km od Bangkoku) je most přes řeku Kwai. Za normálních okolností by tato železno-betonová konstrukce nepřitáhla pozornost zahraničních turistů z celého světa, ale díky své historii, která připomíná druhou světovou válku a stejnojmenný světoznámý film se stává častým cílem zahraničních turistů. Nutno podotknout, že jsou velmi často zklamaní, protože dnešní podoba mostu vznikla až po skončení druhé světové války, a nemá tudíž s původní verzí mostu nic společného. Původně byl totiž most z bambusu a dřeva. Slavný film byl navíc natočen na Srí Lance, takže thajský most přes řeku Kwai je skutečně symbolický.

V této oblasti se ve válečné historii ještě pokračuje, návštěvníci si ji mohou připomenout na vojenských hřbitovech, kde najdeme přes 8000 hrobů spojeneckých válečných zajatců. Další muzeum připomíná historii „železnice smrti“ a dalších válečných motivů. Je také možno shlédnout malé muzeum, které vybudovali místní mniši, a které se nachází v imitacích budov původního zajateckého tábora.

Za výlet stojí také Sangklaburi, které se nachází velmi blízko barmským hranicím. Wat Wang Wiwekaram je chrámový komplex ojedinělý svou architektonickou skladbou. Najdeme na něm prvky jak thajské, tak indické a barmské architektury.