Press "Enter" to skip to content

Co by vás mohlo zajímat o Španělsku

Zajímavosti Španělska

Španělské pobřeží je dlouhé 3200 kilometrů a díky dobrému podnebí tak přináší optimální podmínky pro turismus. Ač se to může zdát překvapivé, Španělsko je jedním z nejhornatějších států v Evropě. Madrid se může pyšnit tím, že je nejvýše položené hlavní město starého kontinentu.

Povrch, fauna a flóra Španělska

Povrch Španělska je velmi rozmanitý. Ačkoli 40% území pokrývají nížiny, krajině dominuje několik pohoří – Kantaberské, Iberské, Kastilské, Bétské a Pyrenejské. Variabilita krajiny jde ruku v ruce s pestrostí fauny a flory. Typickým místní zvířetem je iberský červený jelen, dále tu volně žijí lišky a lasičky.

Na Gibraltaru žijí malé opičky, které údajně pochází z Maroka, ale tady našly příjemné prostředí pro život. Bohužel už jen málo jedinců hnědého medvěda zůstalo nevyhubených. V některých národních parcích se dokonce pokoušejí znovu začít chovat vlky. Španělsko nemá rozhodně nouzi o zástupce ptáků – plameňáci, volavky, orli, supi, čápi a jiní jsou běžně k vidění. Nejpříhodnější období pro jejich pozorování je ve druhé čtvrtině roku.

Ve Španělsku je spousta rostlin, které nenajdete nikde jinde v Evropě. To je způsobeno tím, že poslední doba ledová na Pyrenejském poloostrově neproběhla, a tak tu některé rostlinné druhy přežily. Údajně ve Španělsku najdeme až 8000 rozličných rostlin– např.eukalypty, narcisy, krokusy, duby korkové, trpasličí palmy atd. Místní přírodu bohužel ohrožuje turismus a průmyslová výroba, která zpracovává dřevo v papírenském a nábytkářském průmyslu. Kácení lesů s sebou přináší časté eroze, což podstatně ničí místní krajinu.