Press "Enter" to skip to content

Co navštívit v Havaně

Capitolio Nacionál

Zdařilá kopie washingtonského Kapitolu vzbuzuje v Kubáncích spíše pocit úzkosti. Vzpomínky na bývalé polokoloniální spojení s USA a diktaturu prezidenta Geparda Machadasi místní neradi připomínají. Postavit tuto budovu stálo mnoho peněz i pracovního úsilí. Přes tři roky na ní pracovalo zhruba 5000 lidí a celkové výdaje se vyšplhaly do výšky 17 milionů dolarů. Slavnostní otevření proběhlo v roce 1929 a Kapitol se tak stal sídlem kubánského parlamentu. Od roku 1960 slouží Akademii věd. Pod 90 metrů vysokou kopulí se nachází 24 karátový diamant, který představuje bod, od kterého jsou měřeny veškeré vzdálenosti z Havany.

Castillo de la Real Fuerza

Tento dlouhý a pro mnohé špatně zapamatovatelný název symbolizuje nejstarší pevnost na ostrově a jednu z nejstarších v Latinské Americe. Byla postavena roku 1558, má zdi široké 6 metrů a obklopuje ji deset metrů široký vodní příkop. Na jedné z věží se nalézá „La Giraldilla“, figurka vyrobená z bronzu, která je symbolem Havany.

El Morro

Nejlepší výhled na Havanu je právě z této pevnosti, postavené v roce 1588. Její celý název je Castillo de los Tres Reyes del Morro. Pevnost sloužila na obranu španělské flotily kotvící v havanském přístavu.

Catedral

Základní kámen katedrály byl položen roku 1748. Vybudována byla jezuity ve stylu koloniálního baroka a dnes působí již silně omšele. Kuriózní je zvuk zvonu, který se připisuje příměsi zlata a stříbra.

Hřbitov Kryštofa Kolumba

Přestože hřbitovy nejsou příliš atraktivní turistické atrakce, tento rozhodně stojí za návštěvu. Ohromí vás nejen vstupním portálem, ale i mramorovými hrobkami a zdobenými pomníky. Jsou zde pochováni básníci, jako je Nicolas Guillen či mistr světa v šachách José Raul Casablanca.

Edificio Bacardí

Jedna z nejkrásnějších budov v celé Havaně vystavěná ve stylu art deco nás provází vývojem firmy Facunda Bacardího, slavného zakladatele kubánského rumového impéria.

Centrální park (Parque Central)

Park se nachází na pomezí starého města a moderní Havany a u Kubánců se těší velké oblibě. Uprostřed stojí socha José Martího, jednoho z národních hrdinů. Park je obklopen barokními a neoklasicistními domy a ve středu parku jsou vysázeny palmy královské.

Náměstí revoluce

Na tomto náměstí je prostor až pro 1,5 milionu lidí. Je centrem vládní moci a právě zde se konají nejdůležitější politické manévry. Vedle obelisku je dominantou náměstí pomník věnovaný národnímu hrdinovi J. Martíhovi, který je vysoký 105 metrů. Naší pozornosti jistě neujde ani podobizna Che Guevary, která visí přes zeď ministerstva vnitra a v noci bývá osvětlena.

Univarsidad de la Habana

Havanskou univerzitu založili v roce 1728 dominikánští mniši a vedou k ní speciální příkré schody. K sekularizaci univerzity došlo až v polovině 19.století.

Muzea

Centro Wilfredo Lam

V tomto kulturním středisku můžete najít nejen umění věnované Třetímu světu, ale také několik děl Wilfreda Lama, což je nejvýznamnější kubánský surrealista. Byl žákem Piccasa a navštěvoval stejnou školu jako Salvador Dalí.

Muzeum revoluce (Museo de la Revolución)

Toto muzeum nejdokonaleji zachycuje revoluci 1959. Exponáty, které tu můžeme vidět nás doslova šokují svou bizarností. Vystaveny jsou kalašnikovy, nádobí, ze kterého revolucionáři jedli či lékařské nástroje, které Che Guevera používal pro záchranu partyzánů v horách. Kožené boty či krví potřísněné kalhoty přimějí samotného diváka vcítit se do tehdejší doby.

Kde se najíst

La Bodeguita del Medio

Havanu nemůžete opustit, aniž byste tento bar navštívili. Proslavil ho Ernest Hemingway, který zde s mojitem v ruce trávil četné chvíle. Díky své proslulosti jsou ceny poněkud nadsazené, ale to turisty neodhání. Plno je v každou denní dobu.

La divina pastora

Optimální pro milovníky mořských plodů a ryb, konečný efekt dotváří parádní výhled na siluetu Havany.

Kam na nákupy

Nejlepší místa na nakupování jsou ulice San Rafael, La Rampa a Obispo. Nákupní ráj v Havaně představuje vilová čtvrť Miramar. Za zmínku stojí také obchod Casa del Tabaco, který zajišťuje prodej doutníků. Široká škála délek, kvalit a značek uspokojí potřeby každého kuřáka. V prvním patře se dokonce nachází malé muzeum doutníků.

Kde se ubytovat

Ambos Mundos

Zde byl ubytován E.Hemingway při svých cestách na Kubu. V pokoji číslo 511 má stále připravené lůžko. V roce 1997 hotel prošel rekonstrukcí.

Carribean

Praktický hotel, jehož cena je obstojná, pokoje mají klimatizaci.

Okolí Havany

Cojímar

Vesnice, kterou proslavil Ernest Hemingway, leží na pobřeží. Právě zde našel Hemingway inspiraci pro svou knihu Stařec a moře. Gregorio Fuentes, rybář, který Ernesta při plavbách na moře doprovázel, by údajně mohl být oním starcem z Hemingwayovy knihy.

Guanabacoa

Původně indiánská vesnice se nachází na okraji Havany. Během koloniální éry se z ní stalo centrum obchodu s otroky. Historické jádro stojí za vidění zejména v neděli dopoledne, kdy se tady shromažďují různí vetešníci. Za zmínku stojí historické muzeum Museo Histórico de Guanabacoa, které se zabývá etnickým vývojem Kuby, různými náboženstvími spjatými s touto oblastí a místní rituály.