Press "Enter" to skip to content

Co navštívit v Paříži

Paříž je hlavní město Francie, které je zároveň nejvýznamnějším dopravním uzlem celé země, nejen dopravy letecké, ale i železniční. Místní letiště Charles-de-Gaulle je druhým největším evropským letištěm, druhým pařížským letištěm je Orly.

Město ležící na Seině je vyhlášeným městem lásky a romantiky, a proto sem ročně přijíždějí miliony turistů. Paříž své návštěvníky upoutá nejen výjimečnými historickými monumenty, ale zároveň se tu nachází přes 160 muzeí, což z ní dělá zároveň kulturní centrum země. Pažíž má kosmopolitní charakter, stýká se tu mnoho etnických a náboženských skupin. Mezinárodnímu významu dodává fakt, že tu sídlí důležité instituce jako OECD či UNESCO.

Rozloha Paříže je zhruba 700 000m2 a počet obyvatel i s předměstími dosahuje 14 milionů.

Vyhlášené město módy je velice živé s kouzelnou atmosférou, plné obchodů, restaurací, kaváren a kulturních akcí.

Samozřejmě je nutné si uvědomit, že stejně jako každé jiné velkoměsto, je Paříž plná hluku, lidí, turistů a ne příliš čistého ovzduší. Přesto si bezpochyby Paříž zamilujete, jelikož její světlé stránky mnohonásobně převyšují ty stinné.

Památky v Paříži

Eiffelova věž

Nejvýraznější dominanta města nese jméno architekta Gustava Eiffela, který ji navrhl. Měří 324 metrů a do nejvyššího třetího patra se buď můžete nechat dovést výtahem nebo vyšlapat na 1650 schodů.

Věž byla instalována v roce 1889 ku příležitosti světové výstavy. Menší kopie věže byla o několik let později instalována v Praze na Petříně.

Díky otevírací době až pozdě do noci je možné shlédnout noční Paříž. Úchvatný je pak zejména pohled na Seinu protkanou mnoha mosty.

Louvre

Největší galerie světa skrývá se svých sbírkách skutečné skvosty. Mezi 35 000 uměleckými díly můžeme vidět obrazy Leonarda da Vinciho – Monu Lisu či Madonu ve skalách. Expozice celého muzea je tematicky rozdělena do 8 oddělení. Na nádvoří budovy se nachází skleněná pyramida, která je zároveň jedním ze vchodů.

Notre Dame

Stavba pařížské gotické katedrály započala v 60.letech 12.století a stavěla se skoro 140 let. Nachází se na ostrově Ile de la Cité. Katedrála je architektonicky pozoruhodná nejen svých zevnějškem, ale i interiérem. Nejvíce ji proslavila kniha Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži.

Sainte Chapelle

Stavba pochází ze 13.století z doby Ludvíka IX. Pobožného a sloužila jako palácová kaple. Její jedinečnost spočívá zejména ve skvostných vitrážových oknech, skrz které proniká do kaple nádherné světlo.

Champs-Elysées

Tato obrovská třída je jedním ze symbolů města, táhne se z Náměstí svornosti (kterému dominuje egyptský obelisk) na place de Charles-de-Gaulle, kde se tyčí slavný Napoleonův Vítězný oblouk.

Okolí Paříže

Při návštěvě Paříže byste neměli vynechat ani okolní památky jako Versailles, Fontainebleau či Saint-Denis.

Na místě původního Versailles stával lovecký zámeček z doby Ludvíka XIII., který poté nechal Ludvík XIV. přestavět do dnešní majestátní podoby a až do počátku Velké francouzské revoluce v roce 1789 sloužil jako politické centrum země.

Bohatě vyzdobený zámek Fontainebleau býval sídlem královské rodiny, a tak tu po sobě jednotlivé dynastie a její panovníci zanechali četné hmotné památky.

Saint-Denis je nejstarší bazilika s gotickými prvky, po staletí sloužila jako královská hrobka. Místo svého posledního odpočinku zde našlo 42 francouzských králů a 32 královen.