Press "Enter" to skip to content

Dovolená v Belianských Tatrách

Přemýšlíte o dovolené spojené s horskou turistikou ? Potom letos zkuste Belianské Tatry.
Při troše štěstí tu během horské túry v krásné přírodě uvidíte kamzíky či sviště.
Výstupy po stezkách Belianských Tater jsou z těch méně náročných, a tedy vhodné i pro rodiny s dětmi.

Monkova dolina – Kopské sedlo

Naučná stezka Monkova dolina – Kopské sedlo je jedna z mála turistických tras, která prochází přísně chráněnou národní přírodní rezervací Belianské Tatry. Stezka začíná u soutoku říčky Biela a Rígľového potoka u hotelu Magura (896 m n.m.), prochází Monkovou a Širokou dolinou, přes Široké sedlo(1825,5 m n.m.) a Vyšné Kopské sedlo (1933 m n.m.) a končí v Kopskom sedle (1749 m n.m.). Trasa je značená fialovou barvou, její délka je 6 km a zvládnete ji za 3,5 až 4 hodiny.

Snad nejzajímavější je kaňonovitý úsek údolí lemovaný až 140 m vysokou skalní stěnou s kaskádami vodopádů, sklaní branou či vrchem Opálenica (1405 m n.m.) se vztyčenou vrásou vápence. Tyto přírodní krásy ještě dokresluje vysokohorská fauna a flóra. Během túry si můžete oddechnout v Širokom sedle a Vyšnom Kopském sedle, kde najdete nejen lavičky, ale i informační tabule se zajímavými informacemi o naučné stezce. Výhled na okolní Tatry je skutečně jedinečný.

Hotel Magura a okolí

V tichém prostředí Monkovy doliny s nádherným výhledem je na hřebenu Belianských Tater situovaný hotel Magura. Je vzdálený 1,5 km od rázovité horalské obce Ždiar, známé pozoruhodnou lidovou architekturou a tradičním folklórem. Kromě hotelových aktivit si v blízkém okolí můžete vychutnat jízdu na čtyřkolkách ve volném terénu či skvělou jízdu na 700 metrů dlouhé bobové dráze s dvanácti zatáčkami.

Belianska jaskyňa

Asi 7 km od hotelu se nachází Belianska jaskyňa (vchod 885 m n.m.). Je to jediná zpřístupněná jeskyně ve Vysokých Tatrách v severním úbočí Kobylieho vrchu nad Tatranskou Kotlinou. Domněnky, že ji znal již prehistorický člověk, nejsou potvrzené. V 18. století ji navštěvovali hledači pokladů, po kterých tu zůstaly nápisy na stěnách. Až objevná cesta Júlia Husza a Jána Britza ze Spišskej Belej roku 1881 vzbudila vědecký a turistický zájem o Beliansku jeskyňi. Veřejnosti byla zpřístupněna o rok později a elektricky osvětlena byla roku 1896 jako jedna z prvních jeskyní na světe. Celková délka jeskyně je 1752 metrů, z toho zpřístupněných chodeb je 1001 metrů.