Press "Enter" to skip to content

Emirát Abu Dhabi

Abu Dhabi je jedním ze sedmi Spojených arabských emirátů, s kterým je spojeno nejvíce superlativů. Jedná se o největší, nejbohatší a také nejlidnatější emirát. Rozloha Abu Dhabi je 67340 km2, což je, pro představu, celých 87% území Spojených arabských emirátů. Území Abu Dhabi je převážně pokryto písečnými a kamennými pouštěmi.

Abu Dhabi sousedí na severozápadním pobřeží Perského zálivu s Katarem, na východě s Ománem a na jihu se Saudskou Arábií. Z emirátů má společné hranice s Dubaiem a Sharjahem.

V Abu Dhabi žije přes 1,6 milionu obyvatel. Ti jsou roztroušeni v několika málo městech, protože život mimo města je vzhledem k charakteru povrchu emirátu složitý. Většina obyvatel žije v hlavním městě, které má stejný název jako celý emirát, tedy Abu Dhabi. Druhým největším a nejlidnatějším městem je Al Ain, které leží ve východní části emirátu. Kromě těchto dvou měst je osídlena i řada dalších měst a pouštních oáz.

Abu Dhabi má rozhodující moc mezi všemi Spojenými arabskými emiráty, protože je největší a nejbohatší. Zdrojem bohatství Abu Dhabi je převážně těžba ropy. Abu Dhabi má přes 90% zásob ropy celých Spojených arabských emirátů. To zároveň z Abu Dhabi dělá pátou zemi s největšími zásobami ropy na světě.

Emirát Abu Dhabi se dělí na tři části: hlavní město Abu DhabiVýchodní region s hlavním městem Al Ain, které stojí v hlavním zájmu turistů, protože se zde nachází velké množství památek a hora Jebel Hafit, a Západní region se správním střediskem Bida Zayed. Kromě toho patří k emirátu i několik menších či větších ostrovů.