Press "Enter" to skip to content

Fujairah (Fudžajra)

Emirát Fujairah leží na Východním pobřeží, které se nazývá Batinah. Na rozdíl od ostatních emirátů, břehy Fujairahu omývá Ománský záliv místo Perského. Pobřeží Fujairahu dosahuje délky sta kilometrů a je na několika místech přerušeno enklávami emirátu Sharjah.

Fujairah odděluje od ostatní Spojených arabských emirátů pohoří Hajar, proto se Fujairahu někdy říká „Nevěsta emirátů“. Fujairah patří k nejkrásnějším a nejzajímavějším místům celých Spojených arabských emirátů.

Moře je azurově modré, krásně čisté a lemují ho nádherné dlouhé pláže, které se napojují na zelené úrodné plochy. Mnoho lidí navštěvuje Fujairah díky velkému množství minerálních a léčivých pramenů, které se v zemi nacházejí. Ve Fujairahu byste marně hledali písečné pouště.

Rozloha Fujairahu je 1165 km2. Země má hranice s Ománem, Ras Al Khaimah a Sharjah. Počet obyvatel žijících ve Fujairahu je 118 tisíc.

Hospodářství emirátu se nemůže opírat o těžbu ropy, protože v zemi se nenacházejí žádná ropná naleziště. Proto se Fujairah zaměřuje zejména na pěstování plodin a rybolov. Značnou část příjmů do státní pokladny generuje i velký přístav.

Fujairah byl do roku 1952 součástí emirátu Sharjah.

Fujairah je velmi vyhledáván potápěči, protože vody Ománského zálivu poskytují úžasný pohled na mořský život.

 

Město Fujairah

Stejně jako u většiny emirátů, hlavní město emirátu Fujairah nese stejné jméno, jako emirát. Město si zakládá na turistickém ruchu, proto ve Fujairahu najdete mezinárodní letiště a velký přístav, který patří k nejdůležitějším přístavům v celé Arábii, protože moře u přístavu je hluboké a lodě tak mohou kotvit blízko pevniny.

Severně od letiště se nachází moderní část města s bankami, úřady a sídli firem. Tato oblast není pro turisty nijak zajímavá.

Na pobřeží se soustředí velké množství tržišť s ovocem, zeleninou a jinými pochutinami. Nejpopulárnější je trh s rybami, kde každé ráno můžete koupit čerstvé ryby.

Severně od moderní části města je staré město. V něm je situována velká pevnost, která byla postavena v roce 1670. Pod pevností jsou rozsáhlé zahrady datlových palem.

Nedaleko pevnosti můžete navštívit Fujairah Museum, v kterém jsou soustředěny exponáty staré i 4000 let.

Západně od velké pevnosti se rozkládá park Ain Al Madhab Gardens, v kterém se konají o svátcích zajímavé festivaly. Rozloha parku je cca 50 hektarů. S parkem sousedí Fujairah Heritage Village, skanzen sestávající se z rekonstrukce tradičních domů, zemědělských nástrojů či starého systému na zavlažování polí. Velkým plusem je, že pro vstup do skanzenu nemusíte platit žádné vstupné.

Velkou sportovní atrakcí ve městě Fujairah jsou býčí zápasy. Ty se odlišují od býčích zápasů známých ze Španělska. Ve Fujairahu funguje býčí zápas na principu sumo. Proti sobě stojí dva býci s otupenými rohy a snaží se navzájem vytlačit z kruhu. Býčí zápasy jsou ve Fujairahu velice navštěvované, určitě byste si je neměli nechat ujít.