Press "Enter" to skip to content

Historický klenot Salcburk

Salcburk, vzácný historický klenot v jádru Evropy a světové kulturní dědictví UNESCO. Místo s bohatou historií, panenskou přírodou a krásným historickým centrem.

Někdy se můžeme setkat také s názvem Solnohrad, nejedná se však o jiné město, nežli o známý Salcburk. Město je často vyhledávaným cílem turistů, ale jejich počet není tak dramatický jako například ve městech Vídeň či v italské Florencii. Nečekejme zde davy turistů a dlouhé fronty na suvenýry. V poklidné prohlídce města nám tak nebude nic bránit.

Jak je již z českého názvu města patrné, nad městem dominuje krásný hrad, který dohlíží na celé město. Při cestování do Salcburku spatříme středověký hrad již z velké dálky a tak nám jeho krása neunikne. Město se pomyslně rozděluje na dvě části. První je původní část, tedy historické jádro města a druhá, modernější část, která byla vystavena později, při velkém rozvoji města. Krásná architektura nás potká na každém kroku, velký zážitkem je prohlídka starého města. Tato část je zapsána na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Toto ocenění je samozřejmě velkým lákadlem a krása města tím stoupá nejenom v očích turistů, ale i u samotných obyvatel a tak je zde o památky dobře postaráno.

Kromě historického jádra, ve kterém převažuje barokní styl, stojí za zmínku i ultra moderní budovy. Tyto budovy dnešní doby opěvují architekti z celého světa. Za největší unikát je považována vila Josefiau. Vydáme-li se za poznáním okolí Salcburku, budeme překvapeni hojnou přítomností zámků. Nejobdivovanější je zámek Mirabel, především jeho zahrady jsou skvostné, při procházce mezi místní zelení a udržovanými záhony si příjemně odpočineme. Samotný zámek nás uchvátí svoji velikostí, množstvím komnat a především svou různorodou architekturou. Rakouský Salcburk je jistě dobrou volbou kam vycestovat za poznáním a zážitky.