Press "Enter" to skip to content

Hotel Burj Al Arab

Burj Al Arab

Burj al Arab (v překladu Arabská věž) je asi nejznámějším symbolem Spojených arabských emirátů, zejména Dubaje. Jedná se o luxusní hotel, patřící do komplexu společnosti Jumeirah. Je vybudován na umělém ostrově zhruba 20 km jižně od centra města.

7 hvězdiček

Burj Al Arab byl vybudován na přání vládce emirátu Dubaj, šejka Maktouma. Ten zadal architektům jasný úkol – vyprojektovat hotel, který bude mít všechna možná nej a který se tak stane symbolem Dubaje. Hotel byl dokončen v roce 1999 a bylo jasné, že se vládci přání splní. Burj Al Arab se stal nejvyšším hotelem světa a díky svému specifickému tvaru (připomíná lodní plachtu) se stal hlavním symbolem Dubaje. Všeobecně je považován za nejluxusnější hotel světa, vždyť se chlubí dokonce sedmi hvězdičkami (přestože oficiální hodnocení hotelů povoluje maximálně pět hvězdiček). Dubaj, to je Burj Al Arab. A naopak.

Stavba století

Tento hotel je vysoký 321 metrů a je vybudován na umělém ostrově, vzdáleném 280 metrů od pobřeží. Základy této mohutné stavby musely být zapuštěny až 40 metrů do mořského dna. Stavba si vynutila užití speciálních technologií. Jednou z nich je plášťová konstrukce ze skleněných vláken, potažená dvouvrstvým teflonem. Ve dne je fasáda bílá, v noci jí osvětlují reflektory. Burj Al Arab má několik svých specifických rysů. V nejvyšším patře se nachází restaurace, která je z hotelu jakoby „vyvěšená“ směrem nad mořskou hladinu. Zejména se zde ale nachází přístavní plocha pro helikoptéry, kterou se sem mohou dopravit ti nejmovitější hosté.

Přepych, kam se podíváte

Pravý přepych však čeká na hosty uvnitř. Hotel je bohatě vyzdoben. Obložení a dekorativní prvky vyvedeno z mramoru, zlata nebo dalších drahokamů. Grandiózní fontána (počítačem řízená), jejíž proud dostříkne až do výšky 32 metrů. Mimo to se zde nachází obří akvária s tropickými rybami a korály, na jejichž čištění jsou dokonce potřeba potápěči. O netypicky vyvedených výtazích a eskalátorech není třeba podrobná zmínka.

202 pokojů

Hotel nabízí cekem 202 apartmá, která jsou od 170m2 do 780m2 velká. Všechna apartmá nabízejí veškerý možný luxus – několik pokojů, bar, přepychově vyvedená toaleta a koupelna s vířivkou, pracovna s veškerými možnostmi moderních technologií atd. Mimochodem každé patro obsluhuje vlastní recepce.

V hotelu se nachází celkem dvě restaurace, každá z nich na jedné straně hotelu. Jedna je v nejvyšším poschodí a je z hotelu „vyvěšená“ na vodní hladinu. Druhá je zase naopak v nejnižším ševelu, takže se nachází pod mořskou hladinou.