Informace o Kypru

Kypr (řecky Kypros), dlouhý tvar Kyperská republika, je stát na ostrově Kypr ve Středozemním moři, 113 kilometrů jižně od Turecka.

Kromě Kyperské republiky je na ostrově Kypr i Turecká republika Severní Kypr, stát který mezinárodně uznává pouze Turecko. Turecká republika Severní Kypr vznikla odříznutým severní části ostrova od původního Kypru.

Kypr je od roku 2004 členem Evropské unie.

Rozloha ostrova je 9251 km čtverečních. Z celkové rozlohy ostrova přísluší 3 355 km čtverečních Turecké republice Severní kypr, 5 896 km čtverečních patří jižní části a zbývající 3% jsou územím British Sovereign Base Areas (BSBA).
Kypr je po Sicílii a Sardinii třetí největší ostrov ve Středozemním moři.
Nachází se v jeho severovýchodní části a někdy bývá začleněn do zeměpisné oblasti Středního východu.

Je vzdálen přibližně 75 km jižně od Turecka, 90 km od břehů Sýrie a Libanonu, 380 km od řeckého ostrova Rhodos a 483 km severně od Egypta a Izraele.

Kypr patří do subtropického klimatického pásma. Počasí se vyznačuje vysokými letními teplotami v měsících květen až říjen, přičemž zimní teploty zřídka klesnou pod 5oC.
Letní teploty vystupují v červenci až srpnu nad 40oC, přičemž takové teploty někdy přetrvávají i několik týdnů.
Hlavní město Nikósie je v létě městem s nejvyššími teplotami.

Srážky jsou vzácné, převážně v zimním období (listopad-březen). V letech 1971-2000 byl naměřený průměrný roční úhrn srážek 460 mm. Změny v teplotě a množství srážek bývají způsobené rozdílnou nadmořskou výškou, vzdáleností od pobřeží.