Press "Enter" to skip to content

Jaké jsou lázně Luhačovice

Lázně Luhačovice se rozprostírají v malebné přírodě v údolí říčky Štávnice v CHKO Bílé Karpaty.
Jsou čtvrtými největšími lázněmi České republiky a nejnavštěvovanějšími lázněmi na Moravě.
Lázeňská tradice se tady datuje již přes tři sta let a specializuje se na problémy dýchacích cest. Léčí se zde ale i jiná onemocnění.

Luhačovice proslavila hlavně Vincentka a Jurkovičův dům, najdete tady toho mnohem více.
Nádherná krajina, ohromující architektura, jedno z nejlepších míst pro léčbu v Evropě.
To vše doplňují lázeňské kolonády s fontánami, starodávné vily a překrásný park.
Luhačovice tak nejsou jen ideální pro léčbu, ale také pro romantický výlet i aktivní odpočinek.

Léčivé prameny

Hlavní cíl návštěvníků Luhačovic jsou přírodní léčivé prameny.
Nejznámějšími z nich jsou Vincentka, Aloiska, Ottovka a Pramen Dr. Šťastného, najdeme jich tu ale mnohem více.
Celkem v lázních vyvěrá 14 hydrogen-uhličitano-chlorido-sodných-jodových minerálních pramenů, jejichž teplota se pohybuje mezi 10 až 14°C.
K pitné kúře, inhalaci a minerálním koupelím se využívá 8 pramenů, které jsou považovány za jedny z nejúčinnějších v Evropě.

Nádherná architektura

I když počátky luhačovické architektury sahají až do 17. století, duši jí vdechl až  Dušan Jurkovič na přelomu 19. a 20. století.
Hlavní lázeňské stavby tohoto období lze rozdělit na čtyři etapy:
Díla Dušana Jurkoviče z let 1902 a 1903 a stavby na ně navazující, Domy alpského stylu z konce 19. století, Akademická secese a klasicizující modernismus počátků 20. století a Organický funkcionalismus 40. let 20. století.
Do první etapy řadíme právě Jurkovičovi nejznámější stavby. Jurkovičův dům, Vila Chaloupka a Vila Jestřabí, nebo Hudební pavilon. Jako další stojí za zmínku Sirné a slatinné lázně, jejich autorem je Jan Koča, nebo Pavilon tenisového klubu Josefa Skřivánka.
Mezi domy alpského stylu řadíme zejména vily Václava Pirchana, třeba Vila Lipová, nebo Vila Alspká růže. třetí období pak je typické pro hlavní budovy Lázeňského náměstí (vyjma Jurkovičova domu). Stavby jsou slohově různorodé, přesto jsou významnými díly předních českých architektů, zejména Emila Králíka, Josefa Skřivánka a Františka Roitha. Za zmínku stojí Dům Bedřicha Smetany, Společenský dům, Lázeňské divadlo a Pramen Ottovka.
Do období organického funkcionalismu spadají zejména stavby Oskara Pořísky. Patří sem zejména kolonády a pavilony léčivých pramenů.
Významné a zajímavé stavby doplňují další drobné stavby, sochy, pomníky a stavby.
Zajímavá je Bruselská fontána, kterou vytvořil Jan Kavan pro nádvoří československého pavilónu na světové výstavě EXPO v Bruselu v roce 1958. Fontána byla roku 1960 převezena právě do Luhačovic před Smetanův dům.
Najdete tady také Pomník Leoše Janáčka, nebo Kapli svaté Alžběty.

Ubytování

V Luhačovicích naleznete nepřeberné množství hotelů, penzionů i dětských léčeben. Nejvyhledávanějšími místy pro pobyt jsou Jurkovičův dům, hotel Alexandria, Lázeňský hotel Miramare a Vila Antoaneta.