Press "Enter" to skip to content

Jídlo a pití ve Francii

Francouzská kuchyně je bezpochyby celosvětově vyhlášená a vyniká velkou dávkou rafinovanosti. Stravování je pro Francouze kulturou, na které si velmi zakládají a užívají si ji. Místní obyvatelé tradičně jedí pomalu a vychutnávají si každý možný okamžik strávený nad dobrým jídlem. Velmi neradi se poddávají jednomu z nešvarů moderní společnosti, a to jídlem v rychlosti, za chůze či ve fast foodech.

Doba je ovšem taková, že ne na všech místech Francie je možné vzdorovat dnešní uspěchané době a udržet dlouho zakořeněné zvyklosti pomalého a dobře vychutnaného jídla.

Snídaně

Tradičně Francouzi mají sladkou snídani skládající se z šálku černé kávy nebo horké čokolády s croissantem či pečivem namazaným máslem a marmeládou.

Oběd

Co se týče oběda, oproti Čechům jí 60% Francouzů doma. Ve městech už tento zvyk většinou upadá, ovšem na venkově se to stále snaží dodržovat.

Večeře

Nejdůležitější jídlo dne je večeře. Obecně se skládá ze třech chodů. Většina Francouzů začíná jíst v 7 a večeře končí až třeba po 2 nebo 3 hodinách. Jako předkrm se jedí šneci, různé paštiky a mořští živočichové, jmenujme například humry, krevety nebo langusty.

Je třeba říci, že Francouzi nemají své národní jídlo, ale každý region má své specifické recepty. Proto je hlavní jídlo večeře závislé na destinaci, kde trávíte dovolenou. Celá večeře je pak zakončena desertem. Může to být zmrzlina, různí pudingy či karamelové krémy, často je to ovšem jogurt, ovoce a nejvíce pak sýry.

Francouzi si na této vydatné večeři skutečně zakládají a všechny chody dodržují podle zvyklosti.

Večeře není jen příležitostí dobře a dosyta se najíst, ale je to hlavně událost, při které se sejde celá rodina, a jednotliví členové živě konverzují o tom, co prožili během dne a o všem možných aktuálních otázkách. Jako nešvar se považuje jídlo u televize, to většinou místní obyvatelé odmítají, neboť právě tím by ztratili příležitost popovídat si s rodinou.

Pití

Podle tradice má být dobré jídlo doprovázeno kvalitním vínem. Červené víno se pije s červeným masem a sýry, bílé víno pak s drůbežím a rybami.

Když se řekne Francie, málokdo si nevybaví jako pití víno. Produkuje se tu mnoho značek, většina z nich neobyčejně kvalitních s celosvětovou reputací. Mimo to za tradiční nápoje z Normandie se považuje cidre a calvados, v Alsasku se pak těší velké oblibě nápoj zvaný kirsche vyráběný z třešní nebo malin.