Press "Enter" to skip to content

Jižní oblast Kuby

Pokud se mluví o jihu Kuby, tomu, kdo tam byl, se okamžitě v hlavě vybaví slovo plantáže. Při jízdě po dálnici(která rozděluje ostrov na sever a jih), se dá přesně poznat, která část je severní a která jižní. Jižní část ostrova byla vždy zemědělskou doménou, takže dlouho neuvidíte nic než pole s cukrovou třtinou a komíny cukrovarů. Dále se tu hojně pěstují ananasy, pomeranče a rýže.

Podmínky k zemědělství jsou optimální – podnebí je mírné, jsou tu široké lány a půda výživná. Ani chov krav, koní a černých býků není výjimkou. Tomu je uzpůsoben i provoz na silnici. Nejenže tu potkáte cyklisty a stará auta, která každým okamžikem hrozí rozpadnutím, ale i povozy tažené voly.

Životní úroveň není nijak vysoká. Obyvatelé žijí buď v chatrčích z palmového dřeva, nebo prostých betonových domcích. I tady ale můžete potkat dobře zachovalé vily, které byly postaveny v 18. a 19. stol., kdy díky cukru města vzkvétala.

Podél jižního pobřeží se nachází dvě korálová souostroví. Jejich jména jsou Archipiélago de los Canarreos a Archipiélago de los Jardines de la Reina. Druhé z nich je podle korálu královského, který se tu vyskytuje pojmenován Královniny zahrady.

Zátoka sviní (Bahía de Cochinos)

Jedno z nejslavnějších míst ostrova. Právě zde se odehrál v roce 1961 pokus o převrat. Na Playa Girón se vylodilo za pomoci americké CIA asi 1400 kubánských exulantů s cílem svrhnout Fidela Castra. Akce skončila fiaskem, a to kvůli tomu, že exulanti se domnívali, že jim Kubánci přijdou na pomoc a společně Castra svrhnou. Opak byl pravdou. Téměř dvaceti tisícová armáda Kubánců exulanty rozmetala.

Dnes jsou zde pomníčky se jmény padlých hrdinů. Pro ty z vás, kteří by se o danou akci více zajímali, bude určitě lákavá návštěva Musea de la Intervención na Playa Girón. Jsou zde informace k historii místa, různé fotografie a je možno shlédnout i film. Bohužel bez dobré znalosti španělštiny se tu neobejdete.

Cayo Largo

Ostrov je nyní velmi oblíben zejména mezi evropskými a kanadskými turisty. Je dlouhý 27 km a široký 3 kilometry. Nabízí příležitost jak ke koupání, tak k potápění. Exotika na nás dýchá z množství lagun, které lemují pobřeží, četných palem vrhající stín na pláže pokryté bílým korálovým prachem a volně se pohybujících pelikánů.

Na ostrov se dostanete pouze letadlem, neboť lodní doprava tu byla zrušena. Sice to není od Havany daleko, ale musíte na cestu počítat alespoň hodinu. Mezi nejnavštěvovanější pláže patří Playa Sirena, Cocos či Luna. Lze tu najít četné rozptýlení, ať už v samotném koupání, potápění, nabídce vodních sportů či posezení v restauraci. Rozhodně si nenechte ujít návštěvu želví farmy či výlet člunem na širé moře s možností chytání ryb. Milovníci leguánů by měli zavítat na vedlejší ostrov Cayo Iguana. Co je ale velmi nepříjemné jsou hejna moskytů, která se aktivizují po setmění.

Trinidad

Trinidad je 4.nejstarší město na Kubě a je ukázkou „zlatého věku“ zpracování cukrové řepy. Centrum města tvoří Plaza Mayor (Velké náměstí), které lemují vily a paláce tehdejších nejbohatších vrstev Kuby. Tyto klenoty architektury jsou renovované a pod péčí organizace UNESCO. Dlouho město těžilo z prodeje cukru, tabáku a obchodu s otroky. Ale od 19.stol., co se centrum odchodu s cukrem stala Havana, začalo město rychle upadat. Pokud sem jako turista zavítáte, neměly by vás překvapit děti loudící peníze a žvýkačky.

Určitě navštivte malé Museo de Arqueologie Guamuhaya, které vlastní sbírku nástrojů k trestání otroků či okovy na nohy pro otroky. Naleznete zde indiánské nástroje a nádoby. Raritou je kartáček na zuby Hernanda Cortése, španělského dobyvatele, či kostra umučeného otroka.