Press "Enter" to skip to content

Kam na Madeiře

Hlavní turistické cíle

Cabo Girao

Jedná se o vyhlídkovou plošinu na útesu vysoko nad mořem, odkud je nádherný výhled. Přítomné je i malé muzeum. Místo se nachází asi 20 kilometrů západně od Funchalu.

Calheta

Zdejší místo se postupně mění v rychle se rozvíjející turistické středisko. Byla zde vybudována umělá dvojitá písečná pláž, která se skrývá před příbojem za vystavěnými kamennými hrázemi. Místo se nachází asi 34 kilometrů západně od Funchalu.

Camacha

Toto městečko se vyznačuje tím, že jeho centrum je polženo na plošine ve výšce asi 700 metrů nad mořem. Za vidění stojí rozhodně zdejší nádherné náměstí, ze kterého se nabízí pěkný výhled na moře. Město se nachází asi 14 kilometrů severovýchodně od Funchalu.

Canical

Toto malé městečko žije svým přístavem, z kterého dennodenně vyjíždějí rybářské lodě na lov. Svůj přístavní ráz město nezapře, bylo zde otevřeno muzeum, které se právě týká lovu ryb. Město se nachází asi 40 kilometrů východně od Funchalu.

Canico

Malebné městečko leží na hlavní komunikaci mezi Funchalem a letištěm Santa Catarina. Kdysi bývalo hranicí mezi dvěma historickými oblastmi Madeiry, které se sjednotily v 18. století. Městečko je rozděleno na dvě části – horní část nabízí pohled na několik památek, dolní část je po Funchalu druhým nejvýznamnějším střediskem cestovního ruchu. Město se nachází 8 kilometrů východně od Funchalu.

Curral Das Freiras

Toto malebné městečko leží zapomenuté v horské oblasti v nadmořské výšce okolo 500 metrů nad mořem. Městečko, které se soustředí na zemědělství, se nachází v jakémsi přírodním „kotli“, okolo kterého se rozpínají hory. Vyhlídka na toto městečko z jedné takové hory nabízí úžasný pohled. Město se nachází asi 19 kilometrů severozápadně od Funchalu.

Monte

Vysoko nad Funchalem vznikla krásná vilová čtvrť Monte, kde sídlila madeirská smetánka již v minulosti. Dnes se ze zdejších nádherných budov staly většinou hotely nebo sídla mezinárodních či vládních organizací. Monte nabízí svým návštěvníkům krásný přírodní park a botanickou zahradu. Monte spojuje s Funchalem moderní kabinová lanová dráha. Toto předměstí se nachází asi 7 kilometrů severně od centra Funchalu.

Paúl Da Serra

Jedná se 100 km2 zvláštní krajiny, která je podivně porostlá mechem a vřesem. Místo je velmi opuštěné, krom volně se pasoucího dobytka je zde problém potkat živou duši. Zato prozkoumat toto místo je ryzím dobrodružstvím. Odtud je celá Madeira zásobená vodou. Místo se nachází asi 35 kilometrů severozápadně od Funchalu.

Ponta De Sao Lourenco

Tento poloostrov je jasným důkazem toho, že do zdejších končin civilizace ještě vstoupit nestihla. Opuštěné místa nabízí výhled na krásnou zdejší přírodu. Mnoho turistů však láká i ke koupání na zdejší písečné pláži Prainha. Místo se nachází asi 40 kilometrů východně od Funchalu, nedaleko Canicalu.

Porto Moniz

Toto malé městečko je nejseverněji položeným sídlem na celém ostrově. Zdejší rychle se rozvíjejíc turistická destinace láká turisty především svými „přírodními bazény“, tedy vodními nádržemi s čistou, mořskou vodou, které jsou chráněny od silného příboje přírodními překážkami. Za vidění stojí jistě místní malý přístav a zdejší rybolov se promítl i do nabízených služeb ve městě – místní rybí restaurace jsou vyhlášené po celém ostrově. Město se nachází 69 kilometrů severozápadně od Funchalu.

Porto Santo

Tento ostrov je vzdálený 43 kilometrů od Madeiry a láká turisty ubytované na Madeiře k jedno- nebo dvou-denním výletům. Jestliže Madeira je známá tím, že je zde málo přírodních pláží, tak o tomto ostrově se to říct nedá. Turisty láká zejména svou 9 kilometrů dlouhou písčitou pláží. Turistická infrastruktura, teda různé hotely a restaurace, se navíc v poslední době zde dostávají na úroveň Madeiry, takže mnoho turistů volí ke své dovolené přímo tento ostrov.

Ostrov je nevelký, na délku měří 11 kilometrů a na šířku 6 kilometrů. Nejvyšší bod ostrova se nachází v nadmořské výšce 517 metrů a jmenuje se Pico do Facho. Kromě již výše zmíněné pláže nabízí ostrov i možnost pěší turistiky uvnitř ostrova.

Ostrov je známý tím, že zde pobýval Kryštof Kolumbus a dokonce se zde oženil s dcerou královského místodržitele. Jeho dům nyní slouží jako muzeum.

Porto Santo nabylo na důležitosti v roce 1960, kdy zde bylo zřízeno letiště NATO., které dnes slouží vojenskému i civilnímu ostrovu. Porto Santo se letiště dočkalo o čtyři roky dříve než hlavní ostrov Madeira.

Vyznavačům relaxace při golfových partiích ostrov nabízí nově zřízené golfové hřiště Porto Santo Golf. Komplex nabízí vedle mistrovské dráhy i cvičnou část. Hřiště je plné různých hezkých jezírek, zároveň nabízí i nádherné výhledy na moře.

Ribeira Brava

Toto městečko je význačné tím, že se v jeho okolí odjakživa pěstovalo obilí a cukrová třtina. Proto je toto městečko nazýváno jako „sýpka Madeiry“. Ve městě se nachází Etnografické muzeum, dále stojí za vidění místní přístav a kostel Matky Boží, pocházející z 16. století. Městečko se nachází 18 kilometrů západně od Funchalu.

Santana

Santana je malé městečko, které je známé pro své typické domky Casas de Colmos. Tyto domky mají doškovou střechu sahající až na zem, čelní bílá stěna je trojúhelníková a má červené dveře s modrými zárubněmi. Těchto typických domků sice ubývá, ale stále jsou hlavní turistickou atrakcí této oblasti. Městečko leží asi 42 kilometrů severně od Funchalu.

Sao Vicente

Jedná se o malebné městečko, které bylo v roce 1928 vážně postiženo sesuvem půdy, jehož stopy jsou stále postřehnutelné. Městečko nabízí k vidění několik kostelů pocházejících ze 17. století. Turisticky nejpřitažlivější jsou ale zdejší jeskyně a také Muzeum vulkanologie. Městečko se nachází asi 45 kilometrů severozápadně od Funchalu.

Terreiro Da Luta

Jedná se o místo, kde je zřízena památka na druhou světovou válku. Památník míru se nachází na jedné z nejkrásnějších vyhlídek vysoko nad funchalským přístavem, který byl za války několikrát ohrožován německými ponorkami. Místo se nachází asi 3 kilometry nad Monte.