Press "Enter" to skip to content

Kapverdy – ostrov Sal

Ostrov Sal

Vzhledem ke svojí blízké poloze vůči Africkému kontinentu, má ostrov Sal podobné klima jako africké země v této oblasti. Je velmi vyprahlý a i přes svůj vulkanický původ je díky působení eroze téměř plochý. Nejvyšším bodem je hora Monte Vermelho, která měří 406 metrů. Ze severu na jih měří asi 30 Km a na šířku nemá více než 12 Km. Celková plocha ostrova je asi 216 Km čtverečních. Na Salu leží mezinárodní letiště, díky kterému se stal vyhledávanou turistickou destinací a bránou turistů do celého souostroví.

Historie ostrova

Sal byl objeven v roce 1640 a jeho původní název byl Llana nebo též Plana, což v překladu znamená „plochý“. Jeho dnešní název získal až poté, co se v jednom z kráterů začala po dešti objevovat sůl. Kráter, který začal později sloužit k těžbě soli se jmenuje Pedra do Lume. Do chvíle, kdy na ostrově začala těžba soli, byl prakticky neobydlený. Od té chvíle vzrostl jeho význam a sůl se stala jedním z nejdůležitějších vývozních artiklů Kapverd, což trvalo až do poloviny minulého století.

Díky potřebě letiště pro doplňování pohonných hmot na cestě do Jižní Ameriky vzniklo v roce 1939 na Salu za přispění Itálie mezinárodní letiště. V důsledku toho byl význam ostrova ještě více posílený a začalo docházet k významné migraci obyvatelstva v rámci Kapverd, zejména z ostrova Sao Nicolau. Na interní migraci a přítomnost mezinárodního letiště pak už logicky navázala výstavba rozsáhlých turistických komplexů, která bují posledních 20 let zejména v oblasti Santa Maria v jižní části ostrova. Hlavním lákadlem jsou krásné pláže s ideálními podmínkami pro provozování vodních sportů.

Zábava na Salu

Místní oceán a jeho pláže jsou hlavní atrakcí turistických komplexů v Santa Maria. Ty nabízejí veškeré zázemí pro provozování vodních sportů, jaké si jen představíte včetně kurzů pro úplné začátečníky. Můžete rybařit, projet se lodí se skleněným dnem, surfovat, kitovat, potápět se nebo jen tak plavat v průzračných vlnách Atlantiku. Pokud by někomu vadily vlny, je zde množství skvělých bazénů třeba i s barem uvnitř, může si zahrát tenis, minigolf, volejbal, basket, nebo se jít jen tak projít po městečku, vypůjčit si kolo, offroad nebo bugynu a udělat si výlet po ostrově. Noční život vám zase zpestří místní vyhlášené diskotéky, z nichž nejznámější je bezesporu Pirata.

Zajímavá místa na ostrově

Určitě se zajeďte podívat do Pedra do Lume, vyhaslého vulkánu, do kterého vcházíte tunelem z roku 1804. Kráter je ve výšce úrovně mořské hladiny a tak i přes více než kilometrovou vzdálenost od oceánu sem prosakuje mořská voda. V minulosti se tohoto jevu využívalo k produkci soli, nyní už slaná jezera slouží jen ke koupání turistů. Voda v nich je tak slaná, že se můžete v klidu položit na záda a zdřímnout si pod horkým kapverdským sluncem. Slané koupele dělají dobře hlavně lidem s nemocemi kůže, jako je například lupénka.
Při svých výletech po ostrově se určitě zastavte i v městečku Espargos, ve kterém se nachází místní letiště a jméno dostalo podle typické rostliny místní vegetace.

Přístav Palmeira na západním pobřeží ostrova odbavuje velké nákladní lodi a za podívání určitě stojí i jeho odsolovací stanice na úpravu mořské vody. Zajímavé jsou i humří farmy, kde pořídíte prvotřídní humry za příjemné ceny.
Pokud vás lákají přírodní koupaliště v černých vulkanických lagunách, tak navštivte místa zvaná Algadoeira nebo Buracona. Pozor si ale dávejte hlavně na vlny, které občas dosahují i několika metrů.
Starý maják najdete v Calheta Funda skvěle si zarybaříte ve Fiura a další místa, která stojí za návštěvu  při projížďce jeepem, se jmenují Fontona, Puf a Danfior.