Press "Enter" to skip to content

Návštěva francouzského města Dijon

Dijon v samotném srdci úchvatné Francie. Město nabízí k poznání původní středověké stavby, ze kterých sálá historie. Každý rok sem zavítá mnoho turistů a milovníků historické architektury.

Město Dijon leží ve východní části Francie, nedaleko pramene řeky Seiny. Stejně jako města Paříž a maďarský Tokaj, i Dijon nás překvapí bohatou historií. Největší rozmach města byl již v dobách dávného středověku a tak na nás jeho tajemná historie dýchne na první pohled. Dijon patří k nejzajímavějším místům v celé Francii. Dechberoucí zážitky z pozorování místní architektury si můžeme dopřát i bez průvodce, na krásné budovy totiž narazíme při každé procházce městem. Středověká velkolepost se pro nás stane zážitkem.

Na vrcholu historické architektury dominuje Vévodský palác, který byl sídlem burgundských vévodů. Úchvatné prohlídky paláce se můžeme zúčastnit ve dne, ale i v noci, kdy vynikne jeho osazení několika pásy vodotrysků, které jsou perfektně osvíceny. Za návštěvu také bezpochybně stojí kostely Notre-Dame, kostel sv. Štěpána nebo sv. Jana. Všechny tyto stavby jsou krásně zachovalé a naší pozornost si jistě získá i jejich překrásné zdobení.

Nadšenci pro typicky francouzské stavby a dochované historické budovy si zde přijdou na své. Krásy tohoto města, ale i historii celé Francie můžeme obdivovat v několika muzeích. Nejznámějším muzeem je muzeum Burgundského života a muzeum Archeologie. K záporným faktům města bohužel řadíme složitější cestování po městě, zejména pak za památkami, které leží na perifériích města. Město nemá hustý systém hromadné dopravy a tak se musíme často vydat za turistickými lákadly autem. Cestování automobilem je v Dijonu turistům mnohdy hned při příjezdu doporučováno. Kladným faktorem se stává cena za cestu autem, s porovnáním s autobusem či vlakem se jízda automobilem stane často i levnější. Krátké trasy vlaků a autobusů jsou drahé, pro turisty je však připraven speciální mikrobus, který jezdí rozsáhlý okruh po okolí centra, tato služba je zcela zdarma.