Press "Enter" to skip to content

Podnebí na Madeiře

Madeira se nachází v subtropickém pásu na jihozápad od Portugalska zhruba 500 kilometrů od afrického kontinentu. Zdejší klima je ovlivňováno okolním Atlantským oceánem – v zimě je ostrov okolními vodami oteplován, v létě jsou zase vysoké teploty vlivem oceánu zmírňovány. Výsledkem je klima, které je často označováno jako „věčné jaro“, protože průměrné denní teploty se během celého roku pohybují v rozmezí 17 – 25 °C.

Ostrov Madeira má velmi členitý povrch, kdy jeho nejvyšší vrcholy dosahují výšky 1800 metrů nad mořem. Od východu k západu ostrova se táhne pásmo hor, které zachycuje pasátové větry s dešťovými srážkami – důsledkem toho je rozdíl mezi vlhkým severem a sušším jihem.

Typickým jevem pro podnebí Madeiry je jeho velká rozdílnost. Na pobřeží ostrova převažuje horské a suché počasí, zatímco ve vnitrozemí jsou ve vyšších nadmořských výškách četné srážky a chladnější počasí.

Turisté, navštěvující Madeiru, by se měli připravit na velmi proměnlivé počasí ve vyšších polohách. Během několika minut se krásný sluneční den může proměnit v dobrodružství plné dešťových přeháněk. Ve vyšších nadmořských výškách jsou často přeháňky sněhové.