Press "Enter" to skip to content

Proč navštívit Kanárské ostrovy

V případě, že si chcete užít skutečnou dovolenou, nejlépe někde mezi palmami, vyzkoušejte Gran Canarii.
Půvabný ostrov patřící mezi Kanárské ostrovy, vás osloví nejen svou flórou a faunou, ale i mnoha jinými přednostmi.

Tropický a levný

Na dovolené by si měl člověk dopřát. A to na Gran Canarii není vůbec těžké. Kromě toho, že se zboží pohybuje přibližně v našich cenových relacích (s ohledem na celoroční sezónu), dnes můžete koupit letenku a zajistit si ubytování za pár drobných. Takováto samostatně zajištěná exotická dovolená vás může vyjít levněji, než dovolená v nedalekých přímořských státech přes cestovní kanceláře.

Duny

Pokud se chcete ocitnout uprostřed ničeho, doporučuji vám vydat se cestou přes duny v Maspalomas. Upozorňuji ale na dvě věci: v létě je písek opravdu rozpálený, proto se vydejte na cestu nad ránem. A za druhé, procházky přes písečné kopce si vyžadují velkou dávku vytrvalosti. Garantuji ale, že ten pocit a pohled z dun opravdu stojí za to.

Kaktusy, palmy a dragonie

Typická flóra Gran Canarie. Zatímco kaktusy najdete většinou na sušších stráních kopců, palmy lemují pláže a najdete je i ve městech uprostřed chodníků. Dragónie v různých sytých barvách rostou prakticky všude. U kaktusů, palem, domů i na kopcích. Dodávají ostrovu šmrnc a jsou skutečnou pastvou pro oči. Za pohled stojí i apartmány u pláže, které jsou těmito pestrobarevnými květy obrostlé.

Jídlo a zmrzlina

Pokud se rozhodnete stravovat v restauracích nebo bufetech u pláží, nemusíte se bát, že projíte veškeré úspory (pokud budete jíst s mírou). Restaurace se pohybují v našich cenových relacích. Za poznámku stojí i různé čínské bufety, kde nezaplatíte za jídlo více jak 7 € a můžete si nandat, kolik jen chcete. Pro ty, kteří si neodpustí speciality, doporučujeme paellu (rýže s mořskými plody) a na pití snagrii (víno s ovocem).
Pokud se vydáte na ostrov Gran Canaria, rozhodně ochutnejte zmrzlinu. Upozrňujeme ale, že pokud nejste velký jedlík nebo právě nemáte hlad, dejte si jen jeden kopeček – je totiž o poznání větší, než ty na které jsme zvyklí u nás. Vybrat si můžete z mnoha druhů, přičemž v nabídce jsou i sorbety, jogurtové zmrzliny a zmrzliny light.

Mentalita domácích

Kanárčané většinou ovládají kromě španělštiny i angličtinu a němčinu. Jsou velmi vstřícní a přátelští, a pokud vás na promenádě zastaví restaurační volavka, stačí říci, že děkujete, ale že jste již jedli, nebo že nemáte hlad. Popřejí vám pěkný den a nebudou na vás více naléhat.

Pokud nepatříte k těm, co si pod pojmem dovolená představují 24h ležení na pláži, vyzkoušejte cyklistiku po ostrově. Vyzkoušenou máme trasu Playa del Inglés – Maspalomas pro rekreační cyklisty. Pro odvážnější a zkušenější doporučuji i cyklostezky ve vnitrozemí a horách. Kola se dají vypůjčit na každém rohu a stojí okolo 10 € na den. Ostrov nabízí i možnost vyzkoušet rogalo, skok s padákem (denně vidíte barevné tečky vyskakující na obloze), potápění, školu surfu, tenis a nelze zapomenout na překrásná golfová hřiště po celém ostrově.

Zajímavosti hlavního města

Ostrov Gran Canaria je podle lidových bájí ostrovem psů. Ty najdete na erbu i v podobě soch před katedrálou sv. Anny (Santa Ana Cathedral). Samotná katedrála stojí za návštěvu – můžete si ji prohlédnout zevnitř i ze střechy. Kromě toho tu najdete i dům, ve kterém přespával Kryštof Kolumbus na cestě do Ameriky (pozor, Kryštof Kolumbus je španělsky Cristobál Colón). Římský park nebo park Santa Catalina (s mozaikovými vlajkami všech států světa) jsou příjemnou oddechovou zónou. Pokud se sem chystáte v zimě, určitě vás uchvátí nasvícené palmy, vánožní růže pod palmami a tři králové lezoucí do oken. Španělé totiž dárky dávají až 6-tého ledna – tedy na Tři krále. Kromě toho, na Silvestra odbíjejí hodiny ne 10, ale 12 sekund před půlnocí. Je to proto, abyste si každou sekundu mohli dát hroznovou kuličku a zabezpečili si tím hojnost na 12 měsíců příštího roku. Milý zvyk, ale lehko se řekne…je na to třeba mít opravdu velká ústa.

Kouzlo Maspalomas

Kromě vzpomínaných dun láká Maspalomas i svým majákem, který představuje nejjižnější bod ostrova –Faro de Maspalomas, cyklostezkami při oceánu, vynikajícími restauracemi, žluto – černým pískem, kterým vlny vytvářejí krásné výjevy, velbloudi, na kterých se můžete svézt, obchody s oblečením s dobrými cenami a mnoho mnoho dalších lákadel.

Co se vyplatí vidět: Palmitos park – zoologicko-botanická zahrada se zábavnými zvířecími šou (na vlastní oči jsem viděla pelikána, který dělal stejné pohyby jako jeho pán – bylo to vážně milé) Aquapark Maspalomas, Yellow submarine (ponorka, ze které můžete sledovat podmořský svět), Puerto Mogán – přístvní městečko, Anfi del Mar (pláž s bílým karibským pískem ve tvaru srdce), Agaete a samozřejmě tradiční vnitrozemí. Mladí se mohou vyřádit na diskotékách v nákupním středisku Kasbah (patří sem i známá diskotéka Pacha), milovníci latina si mohou zajít do Latin palace v Tropicale.

Tip: na letišti Las Palmas navštivte obchod Canarias, kde kromě vynikajících vín a tradičního banánového likéru můžete koupit i cukříky ve tvaru kamenů. Vypadají velmi realisticky a jsou nejen vynikajícím dárkem, ale hlavně žertovným prvkem.