Press "Enter" to skip to content

Sever Francie

Severní Francie

O francouzském severu je známo, že zdejší počasí není zcela příznivé pro turisty a zároveň má velký stupeň průmyslové výroby, přesto je realita poněkud jiná – zajímavých historických památek k vidění je tu mnoho.

Tato oblast, která přímo sousedí s Belgií a přes kanál La Manche s Velkou Británií bylo velmi lukrativním místem, o které se sváděly četné boje. Bohatství oblasti je projevilo v jejích majestátních stavbách.

Vedle toho sever Francie oplývá krásnou přírodní krajinou. Pobřeží sousedící s Anglií tvoří vysoké křídové útesy, Picardie je plná rozsáhlých lesů a polí. Západní pobřeží lemují kilometry dlouhé pláže, které jsou hojně navštěvované nejen v létě, ale i v zimě sem turisté jezdí za poklidnými procházkami. Směřují sem zejména Pařížané, kteří to mají poměrně blízko a mohou si zde hojně užít klidu.

 

Amiens

Město se 160 000 obyvateli je metropolí Picardie. Nejvíce se na něm podepsala druhá světová válka, během které bylo město velmi silně poničeno a většina historických budov tak lehla popelem. Proto dnes může město vzbudit mylný dojem, že není staré více jak 60 let.

Dominantou města je katedrála Notre Dame se třemi portály, která byla postavena ve tvaru latinského kříže v letech 1220 až 1269. Přesto se jí konečné podoby dostalo až o století později. Díky své výšce 40m patří k jedné z nejvyšších gotických katedrál. Tato památka chráněná organizací UNESCO se stala předlohou pro katedrálu v Kolíně nad Rýnem.

Za návštěvu stojí čtvrť Saint-Leu, které tvoří historické jádro města, kde se vyráběly látky všeho druhu. Nejvyhlášenější byl místní samet.

Chantilly

Vyhlášené severofrancouzské městečko Chantilly má pouhých 12 000 obyvatel, přesto se do povědomí lidí dostalo z mnoha důvodů. Pro příznivce „bondovek“ to může být novinka, ale právě zde se natáčel film Vyhlídka na vraždu. Po tomto městě se jmenuje jedna francouzská šlehačka, jejíž recept byl vynalezen právě zde už před více než 300 lety. Městečko Chantilly zdobí zámek, který obklopují jak francouzské, tak anglické zahrady, zajímavý je i pavilon opic.

Nejvíce je však město spojeno s chovem šlechtěných koní, za jeden den se tu prý drezíruje až 2500 koní. Zároveň se tu konají dostihy a v místním Muzeu koní je toho k vidění ještě mnohem víc.

Rouen

Město Rouen bylo založeno už Římany před mnoha staletími, kteří objevili jeho strategickou polohu – právě zde totiž ústí do kanálu La Manche řeka Seina. Jako mnoho jiných starých francouzských měst, i zde najdeme rozsáhlou gotickou katedrálu. Uličky jsou úzké a celé město má sladce pitoreskní ráz. V roce 1431 tu našla svou smrt na hranici Johanka z Arku.

Při návštěvě města doporučujeme nevynechat místní kostnici, která upomíná na středověkou morovou epidemii.

Místní gotická katedrála je monstrózní dílo, na kterém se pracovalo více než 400 let. Za druhé světové války byla tak silně poškozena, že musela být celá rekonstruována. Nachází se tu místo posledního odpočinku anglického krále Richarda Lvího Srdce.

Za návštěvu stojí zejména dvě místní muzea: Museé le Secq des Tournelles a Musée des Beaux Arts. Prvně jmenované je umístěné v kostele a k vidění jsou tu předměty uměleckého kovářství. Posledně jmenované návštěvníky seznamuje s vývojem malířství od nejstarších dob až po moderní umění. Najdeme tu umělecká díla např. od Caravaggia, Renoira či Rubense.

70 km od Rouenu se nachází Giverny, kde žil Claude Monet a právě na tomto místě vznikly jeho legendární obrazy s lekníny.

Lille

Nejvýznamnější město oblasti známé jako Flandry má přes půl milionu obyvatel. Jeho obyvatelé jsou velmi otevření vůči ostatním lidem a jsou silně ovlivněni sousední Belgií a Lucemburskem. Lille je velmi krásné kulturní město, na jehož prohlídku se doporučuje rezervovat více než pouze jediný den.

Ve městě je k vidění Muzeum krásného umění, mezi jehož exponáty patří vedle obrazů i plastiky a keramické předměty jak z období středověku, tak následné renesance.

Mincovní ulici (Rue de la Monnaie) je ze znamení na domech zřejmé, kdo tu původně bydlel. Ať už to byl pekař či lékárník, podle jasně daných signálů by to měl každý rozpoznat. V opačném případě to může být malou hádankou. Vaší pozornosti by neměl ujít Hospice Comtesse, který původně pocházel z první třetiny 13.století, ovšem v roce 1469 podlehl požáru, takže dnešní podoba pochází až ze 17.století.

Arras

Nedaleko města Lille se nachází neveliké město Arras, které působí velmi kouzelnou atmosférou. Místní raritou je hotel, který byl postaven v 15.století, ale dnes se v něm dá ubytovat. Každý rok v březnu se tu pořádá karneval, kde se prodává zdejší specialita – párky z vnitřností zvané andouillettes.

Compiégne

Centrem města je zámek, který byl v 18.století vystavěn na popud Ludvíka XV. Mezinárodního významu se mu dostalo 11.11.1918, kdy právě zde ve městě byla formálně ukončena první světová válka.