Press "Enter" to skip to content

Severní oblast Kuby

Překrásný sever vás na prvním místě zaujme plážemi posetých palmami a mangrovy a korálovým pobřežím. Tento ryze tropický ráj přitahuje Evropany již po několik staletí. Ti dnešní sem ale přichází už z jiných důvodů. Po dovolené na vysněném ostrově snad touží každý. Severní pobřeží lemuje moře s mnoha korálovými ostrůvky, z nichž většina je neprobádaná a dodává tak nádech přirozenosti.

Karibské moře mění barvu podle své hloubky. Čím je hlubší, tím je barva modřejší, takže můžete porovnávat odstíny od smaragdové zeleni, přes tyrkysovou, po azurově modrou. Volně tu žijí exotická zvířata, která my známe pouze ze zoologických zahrad, jako jsou plameňáci, pelikáni či delfíni.

V této oblasti se nachází nejkrásnější pláže ostrova-Varadero, Guardalavaca či nejmladší letovisko Cayería del Norte, v katalozích známé jako Královské zahrady( Jardines del Rey).

Turistická centra leží poněkud stranou od reality a vytváří tak určitý ostrovní mikrosvět. Oblasti pro turisty jsou odděleny od těch, kde se Kubánci normálně pohybují, a před hotely stojí strážní domečky, kde je nutno legitimovat se.To by mělo podle Castra zabránit prostituci.

 

Banes

Dříve poměrně nezajímavé městečko založeno v 80.letech 19.století, dnes jedna z oblíbených atrakcí turistů A proč? Ve 20.století zde archeologové narazili na rozsáhlý indiánský hřbitov z předkolumbovského období. Se 108 hroby je to největší naleziště indiánů kmene Taínů.

 

Camagüey

Velice pozoruhodné město bylo založeno roku 1514, kdy ho Diego Velasquez pojmenoval Santa María de Puberto Principe. Dnes se město nalézá v srdci Kuby a je hlavním městem celé provincie. Avšak dříve to bylo pobřežní město s vlastním přístavem. V roce 1528 bylo přestěhováno do vnitrozemí kvůli rostoucí hrozbě pirátů. I přesto bylo několikrát přepadeno a vypleněno. V roce 1668 piráti v čele s Henrym Morganem město vypálili.

Obyvatelé poté vystavěli síť křivolakých uliček, ve kterých se oni při útěku dobře vyznali, ale piráti tu bloudili. Dnes je Camagüey jedním ze 7 nejstarších měst na Kubě. K jeho prohlídce můžete použít bicitaxi, to je kubánská obdoba rikši. Ve městě je mnoho pozoruhodných historických kostelů a staveb, z nichž 10 000 budov je památkami chráněnými.

 

Santa Clara

Hlavní město provincie má asi 180 000 obyvatel. Je to sice zemědělské centrum, ale turistům nemá příliš co nabídnout. Těží spíše z revoluce-zde se totiž utkaly v roce 1958 pluky diktátora Batisty a Che Guevary. Na Plaza de la Revolución můžete vidět monumentální pomník Che Guevary. V roce 1997 sem byly dokonce převezeny jeho ostatky a byl zde pohřben.

 

Holguín

Toto město sice není ničím moc výrazné, ale za návštěvu rozhodně stojí Museo de Ciencias Carlos de la Torre. Nalézá se zde unikátní expozice lastur a ulit. Raritou je exponát druhu Polymita pictas, šnek žijící pouze na Kubě. Jinak se město může pyšnit překrásným okolím.