Press "Enter" to skip to content

Severozápad Malty

Severozápad Malty je na jednu stranu velmi živé letovisko s největšími ostrovními plážemi, na druhou stranu jsou tu však stále poklidná místa skrytá před masami turistů. Právě v této oblasti najdeme trajekty spojující Maltu s ostrovy Gozo a Comino. Ideální podmínky zde jsou pro potápění, koupání a veškeré sporty.

 

St. Paul´s Bay

Město, které dostalo stejný název jako záliv, se pojí k apoštolovi sv. Pavlovi, který jako první přinesl na ostrov křesťanství. Psal se rok 60, když tento apoštol přistál na ostrově a na jeho počest následně byly budovány mnohé památky nesoucí jeho jméno. Zde je přehled míst, která se váží k životu sv. Pavla ve městě:

  • Ghajn Rasul – studna apoštolů, byla zbudována na místě, kde se Pavel poprvé napil poté, co se vylodil na ostrově
  • Tal- Huggiega – v místech, kde stojí dnešní kostel, Pavla uštkla jedovatá zmije, jemu se ovšem nic nestalo
  • San Pawl Milqi – kaple byla vystavěna v místě, kde se Pavel setkal s Publiem, tehdejším římským místodržícím
  • St. Paul´s Island – na ostrově, kde Pavel ztroskotal dnes stojí jeho socha z mramoru

Již od přelomu 19. a 20. století je toto město velmi prestižní a postavit si tady dům bylo výsadou pouze těch bohatších lidí.
Ve městě pak najdeme muzeum s exponáty vážícími se k historii vojenství na Maltě ve věži Wignacourt Tower vystavěné v roce 1610.

Mgarr

Centrem vesnice je kostel postavený na počátku minulého století. Na tom by nebylo nic až zas tak zvláštního, kdyby se mu nepřezdívalo – The Egg Church – vaječný kostel. Místní duchovní jménem Salomone totiž sháněl peníze na stavbu tak, že místní věřící mu dávali vajíčka, která on dále prodával a z peněz takto utržených financoval stavbu kostela.

Nedalo Magrru se nachází chrámy Ta´Hagrat Temples postavené už v neolitické době. Patří k nejstarším na ostrově a jsou bohužel uzavřené pro veřejnost. Ve vedlejší vesnici jsou pak ruiny chrámů Skorba Temples, zhruba stejně starých.

Místní písečné pláže jsou nad očekávání prázdné, není na nich totiž taková hotelová výstavba jako tomu bývá v jiných destinacích. Toto místo je však ideální pro vodní sporty.

V této oblasti je dále možné navštívit římské lázně s bohatými mozaikami, které byly v 60.letech 20.století dobře zrenovovány.