Press "Enter" to skip to content

Střední Francie

Střed Francie tvoří krásné prostředí, avšak jeho charakter je poměrně odlišný v jednotlivých regionech. Je to oblast jako stvořená pro milovníky vína, zámků a velkolepé přírody, které dominují jedinečné vulkány.

 

Chartres

Toto městečko s téměř 40 000 obyvateli má jednu celosvětovou dominantu, je jí katedrála Notre Dame, která byla zbudována na místě kostela zničeného požárem. Její význam spočívá v tom, že je to jedna z nejrozsáhlejších gotických katedrál a je v perfektním stavu. Po dobu celé její existence téměř nebyla nijak poškozena, a tak se může pyšnit fantasticky zachovanými skleněnými okny z 12. a 13.století.

Cluny

Cluny je velmi malé městečko, nyní tu bydlí okolo 4 500 obyvatel, přesto mělo pro středověk nebývalý význam. Ze zdejšího benediktinského kláštera se v 10.století šířila po celé Evropě reforma mnišství, které se mělo stát více asketické a striktní. Bylo tu opatství s rozsáhlým klášterem, který byl ve třech etapách rozšiřován. Dnešní podoba je bohužel velmi odlišná od té původní, stojí tu pouze zbytky původní majestátní stavby.

Dijon

Značně staré město má dnes téměř čtvrt milionu obyvatel a je centrem Burgundska. Stojí tu univerzita. Město má svou tradici v podobě průmyslu, zejména potravinářského. Málokdo nemá spojený Dijon s výrobou hořčice, jejíž produkce je bohužel v dnešní době spíše v útlumu a funguje tu už pouze pár firem, které se výrobou ještě zabývají. Místo hořčice je dnes na prvním místě výroba aut a sladkostí.

Ráz města odpovídá tomu, že zde měli svá sídla vévodové burgundští. Místní architektura je velmi uhlazená a stojí za vidění.

Orléans

Univerzitní město Orléans je ústředním městem regionu Centre. Neodmyslitelně se zapsalo do historie díky Johance z Arku, která ve stoleté válce mezi Anglií a Francií stála v čele francouzských vojsk při obraně města Compiegne. Velmi zajímavá je prohlídka města s Katedrálou Svatého Kříže, při které byste rozhodně neměli vynechat návštěvu muzea zasvěceného právě Panně Orléanské.

Z Orléans se dobře dostanete na zámky na Loiře. Jeden z nich, Blois, se nachází asi 60 km od Orléans a je opředen tajemstvím kvůli vraždě Henriho de Guise na konci 16.století.

Zámek Chambord je brán jako nejkrásnější a nejzajímavější ze zámků na Loiře, je zároveň nejrozsáhlejší. Jeho stavba trvala čtvrt století a má neuvěřitelných 440 místností, ve kterých jsou umístěny tisícovky soch, obrazů a další různé vybavení. Stavba zámku započala za vlády Františka I., původní záměr byl učinit z něho lovecký zámeček. Obklopuje ho rozsáhlá zahrada a vodní příkop. O jeho úchvatnosti svědčí fakt, že ho ročně navštíví téměř milion turistů. V areálu zámku je možné půjčit si kolo.

Tours

Tours bylo v 15. a 16.století královské město, což se podepsalo na jeho vzezření. Dnes je hlavním městem provincie Touraine. Jeho historie je také spojena se světcem Martinem. Původní staré město nese zejména středověké a renesanční prvky, novější části díky univerzitě a četným podnikům působí vcelku moderně. Z Tours pocházel slavný raně středověký kronikář Řehoř, jehož svědectví jsou pro historiky nesmírně důležitá.

Ve městě stojí za návštěvu arcibiskupský palác, ve kterém jsou umístěny expozice krásného umění. Nechybí tu obrazy Rembrandta či Moneta.

Villandry

Pár desítek kilometrů od Tours se nachází zámek na Loiře Villandry, který návštěvníka uchvátí zejména svými zahradami. Četné květinové záhony mají různé alegorické tvary a je zde vidět velká fantazie tvůrců. Vedle květin se zde pěstuje i ovoce a zelenina, které jsou ovšem upraveny do zvláštního stylu, že vás rozhodně zaujmou.

Chenonceau

Zámek, který leží nedaleko Tours je zejména dílem velkým francouzských žen. Byl postaven na přání Katherine Briconnet na počátku 16.století, o dekorace se zasloužila Diane de Poitiers a sídlila tu i Kateřina Medicejská. Zámek obklopují zahrady, upravené jak jinak než ve francouzském stylu.

Clermont-Ferrand

Hlavní město provincie Auvergne je zároveň historické malebné městečko s úzkými uličkami a nádhernými kostely. Bohužel stinnou stránkou města je jeho okolí, na které negativně zapůsobila zdejší průmyslová výroba, což městu trochu ubírá původní kouzlo.

Vichy

Asi 70 km od města Clermont-Ferrand se nachází jedno z nejznámějších lázeňským městeček. V paměti Francouzů ovšem zůstávají negativní vzpomínky na dobu druhé světové války, kdy se město stalo centrem Pétainova nacistického režimu. Ženy mají město spojené zejména s přírodní kosmetikou.

Puy de Dome

Oblast blízko Clermont-Ferrandu je jako stvořená pro pěší i cykloturistiku, dá se tu procházet po vulkánech, které už nevykazují žádnou činnost. Ideální pro všechny milovníky přírody. Nejvyšší sopka ve 1465m nabízí úchvatný výhled na okolní zelenou krajinu.