Press "Enter" to skip to content

Východ Francie

Východní Francie

Východ Francie je velmi kulturně i historicky zajímavý. Regiony Alsasko a Lotrinsko, o která Francie po staletí válčila s Německem, nyní spadají pod správu země galského kohouta. Fakt, že v různých obdobích se střídalo, komu tyto regiony patřily, jim dalo částečně německý ráz, který je patrný v mnoha směrech tamního života. Štrasburk, hlavní město Alsaska, je sídlem Evropského parlamentu a Rady Evropy, což městu přidává na důležitosti. Slavná oblast Champagne oplývá rozsáhlými vinicemi.

 

Besancon

Město se 120 000 obyvateli je zároveň metropolí regionu Franche-Comté. Leží ve velmi zajímavém přírodním prostředí, ze všech stran jej obepínají hory. Přesto nemusí město samotné na první pohled zaujmout, a proto si každý návštěvník musí k Besanconu najít svou vlastní cestu.

Střed města tvoří náměstí Place de la République, pro které mají místní obyvatelé název Place du Marché, a to díky věhlasnému tržišti. Přes náměstí se táhne stará římská silnice nazývaná Grande rue.

V historickém jádru je významný Vítězný oblouk, dále rodný dům slavného francouzského spisovatele Victora Huga a konečně gotická katedrála Sv.Jana je stará více než 800 let.

Arbois

V městečku s pouhými 4 000 obyvatel ležícím nedaleko Besansonu si přijdou na své zejména milovníci a degustátoři vína. Tady má své kořeny „žluté“ a „slaměné“ víno, které pravým znalcům a milovníkům rozhodně není neznámé. Nachází se tu muzeum zasvěcené vínům a jejich výrobě.

Baume-les-Messieurs

Vesnička je optimálním místem pro ty, kdo jedou do Francie za pěší turistikou. Pohoří Juratu vytváří úžasné prostředí, které každý na první pohled obdivuje. Ve vesničce s dvěma sty obyvately se dále nachází románský kostel.

Pokud už budete v Baume-les-Messieurs, rozhodně můžeme doporučit návštěvu Cascades du Hérisson, které odtud leží jen 25 km. Zdejší úchvatné vodopády se mohou stát cílem příjemného výletu.

Štrasburk

Metropoli Alsaska není možné při návštěvě východu Francie vynechat. Velmi kouzelně působí vyváženost historického centra a moderní výstavby spojené s předními evropskými institucemi. Zdejší katedrála Notre-Dame nese jak prvky gotické, tak románské. Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších pískovcových monumentů na světě. V roce 1439 byla dostavěna severní věž, ovšem jižní věž bude chybět asi navždy. I proto je katedrála jednou z nejslavnějších a nejvyhlášenějších na světě.

Místní Muzeum moderního a současného umění se mimo jiné chlubí obrazy Wasilije Kandinskeho.

Nancy

Nancy je bývalé hlavní město Lotrinska, které v minulosti muselo bohužel čelit krutým událostem. Kvůli požárům a dalším devastacím muselo být město téměř celé přebudováno a jeho charakter tak upomíná 18.století. Během druhé světové války v roce 1944 se tu odehrála bitva, ve které bylo město osvobozeno od nacistické okupace.

Při prohlídce města byste neměli vynechat návštěvu muzea Musée de l´ecole de Nancy, s expozicí zaměřenou na Art Nouveau. Opravdovým klenotem města je Place Stanislas. Název náměstí zní na místní prostředí poněkud exoticky. Nese totiž jméno Stanislase Leszcynskeho, vévody Lotrinska, který původně pocházel z Polska. Město díky jeho finančním dávkám velmi vzkvétalo a zkrásnělo.

Remeš

Historické město, ve kterém byly po staletí korunováni francouzští králové lze charakterizovat dvěma pojmy: kvalitní šampaňské a gotický sloh. Jako v mnoha jiných významných francouzských městech, i zde je ústřední památkou katedrála. Stavba zdejší dominanty započala v roce 1211 a dokončena byla po 74 letech. Právě zde probíhaly korunovace. V Remeši se nachází vinné sklepy mnoha vyhlášených kvalitních šampaňských – Pommery, Taittinger či Veuve Cliquot.

V okolí Remeše stojí za návštěvu Chalons-en-Champagne, kde se v historii odehrály dva důležité sňatky – Filipa I. Orleánského a Ludvíka Francouzského. Zdejší katedrála má ještě původní okna, nejstarší pochází dokonce z 12.století.

Metz

Nynější hlavní město Lotrinska je velmi staré, počátky sahají už do dob antických Římanů. Vzhledem k tomu, že celý kraj byl na čas připojen k Německu, právě v tomto městě můžeme najít mnoho pruských měšťanských domů. Hlavním kulturním bodem města je katedrála St.Etienne, která se chlubí hodnotnými skleněnými okny.

Verdun

Pouze 50 km od Met se nachází Verdun, proslulé bojiště první světové války. Právě v tomto místě přišlo o život více než 800 000 Francouzů a Němců. Ve městě stojí památník připomínající tuto smutnou událost.