Press "Enter" to skip to content

Západ Francie

Západní Francie

Západ Francie je omýván Atlantickým oceánem a opředen mnoha tajemnými legendami. Pobřeží Bretaně provází velmi často bouřlivé počasí s častými větry a velkými dešti. Ani to ale není pravidlem a nijak to nebrání zájmu turistů.

Angers

Centrální město významného hrabství Anjou má dnes asi 140 000 obyvatel. Obecně je považováno za jedno z nejnádhernějších míst Francie. Za návštěvu stojí Chateau, pevnost se 17 věžemi, postavená ve 13.století. V interiéru najdeme jeden ze světových skvostů-Tenture de l´Apocalypse – 100 metrů dlouhý nástěnný koberec, který patří k nejstarším světovým tapisériím.

Při návštěvě města se vyplatí zajet na renesanční zámek Serrant ležící pouhých 20 km od Angers. Zámek obklopuje vodní příkop.

Francie - Saumur

Saumur

Nedaleko města Angers se nachází město ležící na Loiře, okrášlené působivým zámkem, muzeem koní a muzeem užitého umění. Odtud pochází lahodné šumivé víno Saumur Mousseux.

Mont-Saint-Michel

Úchvatný ostrov nedaleko pobřeží Normandie nabízí návštěvu kláštera ležícího na vrcholu skály. Toto kultovní místo, na kterém se před staletími údajně zjevil archanděl Michael láká každý rok mnoho návštěvníků. Kořeny klášterního komplexu skládajícího se ze z kostela, zahrady, křížové chodby a refektoria sahají až do 8.století. Dnes je opět obýván mnichy a každý večer osvětlen, takže už z dálky poutá naši pozornost i ve tmě.

Brest

Přístavní město muselo být po druhé světové válce rozsáhle přestavěno z důvodu velkého poničení. Ač Brest neoplývá mnoha kulturními památkami, nachází se tu známá univerzita, a přístav, kde kotví trajekty. Město je optimálním výchozím bodem pro výlety na pobřeží. Největší místní zajímavostí je Océanopolis – muzeum, které se chlubí až 10 000 druhy mořských živočichů.

Caen

V centrálním městě regionu Basse-Normandie se kloubí historická zástavba s tou moderní ze 60.let, která měla nahradit rozsáhlé škody způsobené druhou světovou válkou. Ve městě je významná citadela z druhé poloviny 11.století, která tu byla vystavěna z iniciativy slavného Viléma Dobyvatele. Velmi navštěvovaný je zdejší Mémorial, což je muzeum věnované druhé světové válce.

Bayuex

Je poměrně nenápadné městečko západní Francie, jehož katedrála Notre Dame není zdaleka tak známá jako její jmenovkyně v ostatních francouzských městech. Čím ale město vyniká je tzv. Tapisérie z Bayeux. Tento 70 metrů dlouhý nástěnný koberec vypraví bitvu u Hastings v roce 1066, ve které již zmíněný Vilém Dobyvatel triumfálně porazil svého protivníka Harolda a získal tak rozsáhlá panství na Britských ostrovech.

Plages du Débarquement

Západní pobřeží Francie je celé neodmyslitelně spojeno s druhou světovou válkou. Ve dnech 5. a 6. června roku 1944 se na Omahabeach, Junobeach, Swordbeach a Goldbeach vylodila spojenecká vojska, aby Francii vysvobodily z nacistické okupace.

La Rochelle

Město na pobřeží Atlantiku se chlubí přístavem, univerzitou, několika muzei a krásným akváriem, které je velmi dobře a zajímavě zařízené. Můžete tu tak v klidu posedět před velkou nádrží se žraloky, želvami a rejnoky.

Ve starém městě jsou k vidění renesanční domy a spousta obchodů. Přístavu Vieux Portdominují 3 věže: Tour de la Chaine, Tour St.Nicolas a Tour de la Lanterne.

Nantes

Nantes bylo již v historii důležitým místem, dnes je to 6.největší město Francie. Díky málo znečištěnému ovzduší a příjemnému prostředí se sem stahují mnozí lidé, aby se tu usadili. Oproti 80.letům, kdy došlo k uzavření místní loděnice, které způsobilo velkou zaměstnaneckou krizi, je dnes situace mnohem lepší a vcelku stabilizovaná. Město je spojeno s Paříží rychlovlaky TGV, a tak cesta netrvá déle než 2 hodiny.

Při návštěvě města byste neměli vynechat prohlídku Starého města a zámku, kde sídlili bretaňští vévodové. Počátek stavby spadá do roku 1466 do vlády Františka II. Zámek oplývající jemností a křehkostí obklopuje robustní opevnění.

Poitiers

Univerzitní město bylo dějištěm slavné bitvy v roce 732, ve které Karel Martell porazil arabská vojska a zastavil tak jejich další průnik do Evropy. Nachází se tu mnoho kostelů z románského období, nejnavštěvovanější z nich je Notre-Dame-la Grande.

Pouhých 10 km od Poitiers se nachází zábavní park Futuroscope, jehož návštěvu byste si za žádnou cenu neměli nechat ujít. Toto supermoderní centrum audiovizuální projekce je skvělým místem, kde strávit odpoledne. Dostanete se tak do vesmíru, zpět do historie či zažijete podvodní výlet virtuální ponorkou. Slabší žaludky by si ale měli dát pozor, kterou atrakci si ve Futuroscopu vyberou, součástí některých z nich je totiž 3D projekce v kombinaci s pohyblivými sedačkami, což někomu nemusí dělat dobře.