Press "Enter" to skip to content

Západní oblast Kuby

Západní cíp ostrova tvoří provincie Pinar del Río, která je rájem pro milovníky doutníků. Právě tady se pěstuje „Vuelta Abajo“, nejkvalitnější a nejdražší tabák na světě. Zdejší klima je vlhké a horké a v kombinaci s půdou červenohnědé barvy tvoří ideální podmínky pro pěstování tabáku.

Další doménou této oblasti jsou palmy. Mimo palmu královskou, která je kubánským národním stromem tu roste okolo 30 dalších druhů. Tyto nádherné vysoké stromy můžete vidět téměř na každém kroku a nikde jinde jich není tolik jako na západě. Palma korková a „palma těhotná“(dostala název podle rozšířeného kmene) se vyskytují pouze v Pinaru del Río, a proto jsou chráněny.

Při pohledu na nebe vás jistě zaujmou hejna kondorů krocanovitých. Peří mají černé a kombinaci s lysou červenou hlavou mohou působit poněkud odpudivě.

Celou provincií prostupuje pohoří Cordillera de Guaniguanico, jehož východní část Sierra del Rosario v roce 1984 UNESCO prohlásilo za první kubánskou biosférickou rezervaci. Nalézá se zde přes 800 rostlinných druhů, z čehož asi 30 jsou endemité, tzn., že nerostou nikde jinde než zde. To svědčí o výjimečně bohaté floře a fauně této oblasti. Asi třetina území je pokryta lesy, rostou tu duby, ořešáky, ale hlavně pinie, po kterých provincie dostala jméno.Cayo levisa

Pokud chcete zažít skutečný ráj nenarušený lidskou civilizací, vydejte se na tento ostrůvek patřící k souostroví Los Colorados. Je zde postavený pouze jeden malý hotelový bungalov, který také zprostředkovává dopravu mezi ostrovem a pevninou. Čluny sem jezdí pouze 2krát za den, vyplouvají z přístavu Puerto Esperanza(což je malé zapadlé přístaviště) a plavba trvá asi 30 minut. Tento skutečný ráj začíná být stále více oblíben u turistů, které sem vábí průzračné moře, mangrovové porosty, úžasná podmořská fauna a vraky lodí věčně spící pod hladinou. Pro labužníky si ostrůvek chystá specialitu, tou je humr. Výlet na ostrov si můžete objednat v Havaně i v Pinaru del Río.

Pinar del Río

Největší město západní oblasti čítá 128 000 obyvatel. Jeho počátky sahají do 16.století, kdy tu Španělé založili osadu „Nueva Filipa“. Dnešní název získalo až později podle pinií, které tu můžeme vidět na každém kroku. V průběhu 18.století sem přichází pěstitelé tabáku, kteří na jednu stranu spoustu pinií vykáceli, ale na druhou stranu jim vděčíme za vytvoření nejlepších tabákových plantáží na světě. Ve městě se nachází několik monumentálních vil, které svědčí o bohatství získaném z pěstování tabáku.

Soroa

Pro milovníky divů přírody bude jako stvořená botanická zahrada založená roku 1943. Rozkládá se na ploše 35 hektarů a vyhlášená je nejen pro druhovou rozmanitost, ale hlavně pro orchideje. Najdeme tu kolem 25 tisíc druhů rostlin-nechybí zde palmy, ibišky, bromélie či magnólie. V orquidareo můžete vidět přes 700 druhů orchidejí, z nichž 250 roste pouze na Kubě. To ho činí druhým největším orchidáriem na světě. Od orchidária vede úzká cestička k vodopádu El Salto de Soroa, který leží na řece San Diego. Rozhodně si s sebou vezměte plavky, koupel v této řece se doporučuje, protože sirnatá voda má údajně léčivé účinky. Tato řeka teče do lázní San Diego de los Banos, které byly založeny už roku 1868.

Valle de Vinales

Toto místo rozhodně nesmíte při návštěvě Kuby vynechat. Až 300 a 400 metrů do výšky ční vápencové kužele, které podle vědců vznikly erozí asi přes 160 miliony let. Hrany byly v průběhu let deštěm obrušovány, až z nich vznikly tyto kopečky, které místní nazývají „sloní hřbety“.